pozytronowa tomografia emisyjna

Pozytronowa tomografia emisyjna (PET) to zaawansowana technika obrazowania medycznego wykorzystująca zjawisko anihilacji pozytonów. Metoda polega na podaniu pacjentowi radiofarmaceutyku znakowanego izotopem emitującym pozytony (najczęściej 18F-FDG), który gromadzi się w tkankach o zwiększonym metabolizmie glukozy.

Podczas badania PET, specjalny skaner wykrywa promieniowanie gamma powstające w wyniku anihilacji pozytonów z elektronami. Pozwala to na uzyskanie trójwymiarowego obrazu aktywności metabolicznej tkanek i narządów. Obecnie standardem jest łączenie PET z tomografią komputerową (PET/CT) lub rezonansem magnetycznym (PET/MR), co zwiększa dokładność diagnostyczną poprzez nałożenie informacji czynnościowych na obraz anatomiczny.

Najważniejsze zastosowania kliniczne PET obejmują: diagnostykę onkologiczną (ocena zaawansowania choroby nowotworowej, wykrywanie przerzutów, monitorowanie odpowiedzi na leczenie), neurologię (diagnostyka chorób neurodegeneracyjnych, padaczki, guzów mózgu) oraz kardiologię (ocena żywotności mięśnia sercowego). Badanie charakteryzuje się wysoką czułością w wykrywaniu zmian patologicznych, często zanim staną się widoczne w innych metodach obrazowania.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl