martwica popromienna

Martwica popromienna to poważne powikłanie występujące po radioterapii, charakteryzujące się nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek w obszarze poddanym działaniu promieniowania jonizującego. To patologiczne zjawisko może rozwinąć się zarówno we wczesnym okresie po napromienianiu, jak i wiele miesięcy czy lat po zakończeniu leczenia onkologicznego.

Mechanizm powstawania martwicy popromiennej opiera się na uszkodzeniu śródbłonka naczyń krwionośnych, co prowadzi do ich zwłóknienia, zwężenia światła i rozwoju niedokrwienia. W rezultacie dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia komórek i tkanek, upośledzenia procesów naprawczych oraz przewlekłego stanu zapalnego. Charakterystyczne dla tego stanu jest występowanie zmian martwiczych w skórze, błonach śluzowych, kościach czy narządach wewnętrznych, zależnie od lokalizacji napromieniania.

Leczenie martwicy popromiennej stanowi poważne wyzwanie kliniczne i wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Terapia obejmuje leczenie przeciwbólowe, stosowanie antybiotyków w przypadku nadkażeń, tlenoterapię hiperbaryczną poprawiającą utlenowanie tkanek oraz interwencje chirurgiczne (debridement, rekonstrukcje). W ostatnich latach rozwijają się metody wykorzystujące czynniki wzrostu, komórki macierzyste oraz nowoczesne opatrunki bioaktywne wspierające regenerację uszkodzonych tkanek.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl