choroba Wilsona

Choroba Wilsona (zwyrodnienie wątrobowo-soczewkowe) jest rzadką, genetycznie uwarunkowaną chorobą metaboliczną, charakteryzującą się zaburzeniami w metabolizmie miedzi. Spowodowana jest mutacją w genie ATP7B, dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny, która prowadzi do upośledzenia wydalania miedzi z żółcią i jej nadmiernego gromadzenia w organizmie, głównie w wątrobie, mózgu i rogówce oka.

Objawy kliniczne choroby Wilsona mogą wystąpić w różnym wieku, najczęściej między 5. a 35. rokiem życia. Manifestacja choroby jest zróżnicowana – od bezobjawowego uszkodzenia wątroby, przez pełnoobjawową niewydolność wątroby, do objawów neurologicznych (drżenie, dystonia, zaburzenia mowy) i psychiatrycznych (depresja, zaburzenia osobowości). Charakterystycznym objawem jest pierścień Kaysera-Fleischera – brązowo-złotawy pierścień na obwodzie rogówki.

Diagnostyka choroby Wilsona opiera się na oznaczeniu stężenia ceruloplazminy w surowicy (obniżone), miedzi w surowicy (obniżone) i moczu (podwyższone), badaniu okulistycznym w kierunku pierścienia Kaysera-Fleischera oraz badaniu molekularnym. W niektórych przypadkach konieczna jest biopsja wątroby z oznaczeniem zawartości miedzi.

Leczenie choroby Wilsona jest długotrwałe i polega na stosowaniu leków chelatujących miedź (D-penicylamina, trientyna), które zwiększają jej wydalanie z moczem, lub preparatów cynku, które hamują wchłanianie miedzi z przewodu pokarmowego. W zaawansowanych przypadkach niewydolności wątroby może być konieczne przeszczepienie tego narządu. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia ma kluczowe znaczenie dla rokowania pacjentów.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl