stężenie miedzi

Stężenie miedzi to istotny parametr diagnostyczny, który pomaga ocenić gospodarkę tego pierwiastka w organizmie. Miedź jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania wielu układów, uczestniczy w procesach enzymatycznych jako kofaktor, jest niezbędna do tworzenia czerwonych krwinek oraz w procesach włóknienia tkanek.

Prawidłowe stężenie miedzi w surowicy u dorosłych wynosi 70-140 μg/dl (11-22 μmol/l). Oznaczenie stężenia miedzi najczęściej wykonuje się łącznie z oceną stężenia ceruloplazminy, białka transportującego ten pierwiastek. Obniżone wartości mogą wskazywać na zespół złego wchłaniania, niedobór pokarmowy lub chorobę Wilsona, natomiast podwyższone stężenia obserwuje się w chorobach zapalnych, nowotworach, chorobach wątroby oraz w zatruciach miedzią.

W diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami gospodarki miedzi, szczególnie choroby Wilsona, oprócz oznaczania stężenia miedzi w surowicy, wykonuje się również oznaczenie wydalania miedzi z moczem oraz ocenę zawartości miedzi w wycinkach wątroby. Kompleksowa ocena tych parametrów pozwala na precyzyjne rozpoznanie zaburzeń metabolizmu tego pierwiastka.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl