magnez w surowicy

Oznaczenie stężenia magnezu w surowicy jest istotnym badaniem laboratoryjnym, pozwalającym ocenić gospodarkę magnezową organizmu. Magnez jest drugim co do częstości występowania kationem wewnątrzkomórkowym i czwartym najczęściej występującym kationem w organizmie. Uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, odgrywając kluczową rolę w syntezie białek, przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, metabolizmie glukozy oraz regulacji ciśnienia tętniczego.

Prawidłowe stężenie magnezu w surowicy u osób dorosłych wynosi 0,65-1,1 mmol/l (1,6-2,6 mg/dl). Warto pamiętać, że tylko 1% magnezu znajduje się w osoczu, 0,3% w erytrocytach, natomiast reszta magazynowana jest w kościach (53%), mięśniach (27%) i innych tkankach (19%). Dlatego stężenie magnezu w surowicy nie zawsze odzwierciedla całkowite zasoby tego pierwiastka w organizmie.

Obniżone stężenie magnezu w surowicy (hipomagnezemia) może być spowodowane niedostateczną podażą w diecie, zaburzeniami wchłaniania, zwiększonym wydalaniem nerkowym (np. w przebiegu stosowania leków moczopędnych, aminoglikozydów), alkoholizmem, cukrzycą, niedoczynnością przytarczyc czy zespołem złego wchłaniania. Objawami niedoboru magnezu są m.in. osłabienie mięśniowe, drżenia, tężyczka, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia neurologiczne.

Podwyższone stężenie magnezu w surowicy (hipermagnezemia) występuje rzadziej i jest najczęściej związane z niewydolnością nerek, przedawkowaniem preparatów zawierających magnez, niedoczynnością kory nadnerczy lub nadczynnością przytarczyc. Objawami hipermagnezemii mogą być: obniżenie ciśnienia tętniczego, bradykardia, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, osłabienie odruchów ścięgnistych, a w ciężkich przypadkach porażenie mięśni oddechowych i zatrzymanie krążenia.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl