25-dihydroksywitamina D

25-dihydroksywitamina D (25(OH)D) to główna forma witaminy D krążąca we krwi, powstająca w wyniku hydroksylacji witaminy D w wątrobie. Jest ona kluczowym markerem diagnostycznym używanym do oceny statusu witaminy D w organizmie pacjenta.

Pomiar stężenia 25(OH)D w surowicy stanowi najdokładniejszą metodę oceny zasobów witaminy D, ponieważ odzwierciedla zarówno podaż z dietą, suplementację, jak i syntezę skórną pod wpływem promieniowania UV. Wartości poniżej 20 ng/ml (50 nmol/l) wskazują na niedobór, poziom 21-29 ng/ml interpretowany jest jako niedostateczny, natomiast stężenia 30-50 ng/ml uznawane są za optymalne.

Niedobór 25-dihydroksywitaminy D wiąże się z rozwojem osteoporozy, krzywicy u dzieci, osteomalacji u dorosłych oraz zwiększonym ryzykiem złamań. Coraz więcej badań wskazuje również na związek niskich poziomów 25(OH)D z chorobami autoimmunologicznymi, nowotworami, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz zaburzeniami metabolicznymi, co podkreśla znaczenie rutynowej diagnostyki jej stężenia w praktyce klinicznej.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl