zespół mleczno-alkaliczny

Zespół mleczno-alkaliczny to zaburzenie homeostazy organizmu wywołane nadmiernym spożyciem mleka i środków zobojętniających kwas żołądkowy, szczególnie tych zawierających wapń i wchłanialne zasady. Klasycznie występował u pacjentów z chorobą wrzodową, którzy przyjmowali duże ilości mleka oraz preparatów wapniowych i alkalizujących jako formę leczenia.

Patofizjologia zespołu obejmuje hiperkalcemię, alkalozę metaboliczną i niewydolność nerek. Nadmierne spożycie wapnia prowadzi do hiperkalcemii, która z kolei powoduje zwiększone wydalanie wapnia przez nerki. Jednocześnie wchłanialne zasady wywołują alkalozę metaboliczną, a połączenie tych zaburzeń prowadzi do upośledzenia funkcji nerek i dalszego pogłębienia hiperkalcemii.

Objawy kliniczne zespołu mleczno-alkalicznego obejmują nudności, wymioty, bóle głowy, osłabienie mięśniowe, zaburzenia psychiczne oraz objawy związane z niewydolnością nerek. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się hiperkalcemię, alkalozę metaboliczną, podwyższone stężenie mocznika i kreatyniny oraz zmniejszenie przesączania kłębuszkowego.

Leczenie polega na odstawieniu preparatów zawierających wapń i środków alkalizujących, nawodnieniu pacjenta oraz wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych. W ciężkich przypadkach może być konieczne zastosowanie hemodializy. Współcześnie zespół występuje rzadko ze względu na zmianę podejścia do leczenia choroby wrzodowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl