zatrucie glikozydami nasercowymi

Zatrucie glikozydami nasercowymi to stan kliniczny powstający na skutek przedawkowania leków z grupy glikozydów nasercowych, takich jak digoksyna czy digitoksyna. Do zatrucia może dojść zarówno w wyniku przypadkowego lub celowego przedawkowania leku, jak i wskutek zaburzeń metabolicznych (np. hipokaliemia, hipomagnezemii, hiperkalcemia), interakcji lekowych czy pogorszenia funkcji nerek u pacjentów przyjmujących przewlekle glikozydy.

Objawy zatrucia glikozydami nasercowymi obejmują: nudności, wymioty, biegunkę, zaburzenia widzenia (widzenie w żółtym kolorze, tzw. xanthopsia), zaburzenia neurologiczne (splątanie, halucynacje), a przede wszystkim zaburzenia rytmu serca. Charakterystyczne arytmie to bradykardia zatokowa, bloki przedsionkowo-komorowe, migotanie przedsionków z blokiem AV, tachykardia przedsionkowa z blokiem oraz dwukierunkowy częstoskurcz komorowy.

Diagnostyka opiera się na oznaczeniu stężenia glikozydu nasercowego we krwi, EKG oraz ocenie stężenia elektrolitów, ze szczególnym uwzględnieniem potasu. Leczenie obejmuje odstawienie glikozydu, korektę zaburzeń elektrolitowych, podanie aktywnego węgla w przypadku niedawnego spożycia, stosowanie leków antyarytmicznych oraz w ciężkich przypadkach – podanie swoistego antidotum, jakim są fragmenty przeciwciał przeciwko digoksynie (Fab).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl