wydalanie wapnia

Wydalanie wapnia (kalciuria) to proces fizjologiczny, w którym organizm usuwa nadmiar wapnia poprzez układ moczowy. W warunkach prawidłowych dorosła osoba wydala z moczem około 100-250 mg wapnia na dobę, co stanowi około 30-50% wapnia wchłoniętego z przewodu pokarmowego.

Homeostaza wapniowa jest regulowana przez skomplikowany układ hormonalny, w którym główną rolę odgrywają parathormon (PTH), kalcytonina oraz witamina D. Zaburzenia wydalania wapnia mogą prowadzić do hiperkalciurii (zwiększone wydalanie wapnia) lub hipokalciurii (zmniejszone wydalanie). Hiperkalciuria jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju kamicy nerkowej.

Czynniki wpływające na wydalanie wapnia obejmują: dietę bogatą w sód i białko (zwiększają wydalanie), kwasicę metaboliczną, niektóre leki (m.in. diuretyki pętlowe, glikokortykosteroidy), a także schorzenia endokrynologiczne jak nadczynność przytarczyc czy sarkoidoza. Ocena wydalania wapnia jest istotnym elementem diagnostyki zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, chorób kości oraz kamicy nerkowej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl