wychwyt radioznacznika

Wychwyt radioznacznika to proces, w którym określone tkanki lub narządy organizmu pochłaniają podaną substancję radioaktywną, co pozwala na uwidocznienie ich struktury lub funkcji w badaniach obrazowych. Radioznaczniki to związki chemiczne znakowane izotopami promieniotwórczymi, które po wprowadzeniu do organizmu gromadzą się wybiórczo w określonych komórkach lub tkankach.

W diagnostyce medycznej wychwyt radioznacznika jest kluczowym mechanizmem wykorzystywanym w badaniach scyntygraficznych oraz w pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Interpretacja wyniku badania opiera się na analizie intensywności wychwytu znacznika, który może być zwiększony (tzw. gorące ogniska) lub zmniejszony (tzw. zimne ogniska) w obszarach patologicznych w porównaniu do tkanki prawidłowej.

Najpowszechniej stosowane radioznaczniki to technet-99m oraz fluor-18 znakowana deoksyglukoza (FDG) wykorzystywana w badaniach PET. Właściwości wychwytu radioznacznika różnią się w zależności od zastosowanego preparatu i badanego narządu. Przykładowo, w scyntygrafii tarczycy wykorzystuje się jod-131 lub technet-99m, które są wychwytywane przez komórki tarczycowe, natomiast w diagnostyce nowotworów często stosuje się FDG, który gromadzi się w tkankach o zwiększonym metabolizmie glukozy.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl