gromadzenie żelaza

Gromadzenie żelaza to proces patologicznego odkładania się nadmiaru tego pierwiastka w tkankach organizmu, który może prowadzić do uszkodzenia narządów. Zjawisko to występuje w schorzeniach określanych jako hemochromatoza (pierwotna – uwarunkowana genetycznie lub wtórna – nabyta) oraz hemosyderoza.

W hemochromatozie pierwotnej dochodzi do zwiększonego wchłaniania żelaza w przewodzie pokarmowym mimo prawidłowych zapasów tego pierwiastka w organizmie. Najczęstszą przyczyną jest mutacja genu HFE (typ 1), rzadziej innych genów związanych z metabolizmem żelaza. Wtórne przeładowanie żelazem może wynikać z przewlekłych transfuzji krwi, chorób hemolitycznych, przewlekłych chorób wątroby lub zaburzeń erytropoezy.

Nadmiar żelaza odkłada się głównie w wątrobie, trzustce, sercu, stawach i gruczołach wydzielania wewnętrznego. Klinicznie może manifestować się jako marskość wątroby, cukrzyca, kardiomiopatia, bóle stawowe, hiperpigmentacja skóry oraz zaburzenia endokrynologiczne. Diagnostyka obejmuje oznaczenie ferrytyny, wysycenia transferyny, obrazowanie wątroby oraz w niektórych przypadkach biopsję wątroby i badania genetyczne.

Leczenie hemochromatozy pierwotnej polega głównie na regularnych upustach krwi (flebotomia), które zmniejszają zapasy żelaza. W przypadkach wtórnego przeładowania żelazem lub gdy upusty krwi są przeciwwskazane, stosuje się leki chelatujące żelazo (deferoksamina, deferasiroks, deferypron). Wczesne rozpoznanie i leczenie znacząco poprawia rokowanie i zapobiega nieodwracalnym uszkodzeniom narządów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl