ostra niewydolność nadnerczy

Ostra niewydolność nadnerczy, znana również jako przełom nadnerczowy, to stan zagrożenia życia charakteryzujący się nagłym, znaczącym niedoborem hormonów kory nadnerczy, głównie kortyzolu i aldosteronu. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i może rozwinąć się u pacjentów z pierwotną lub wtórną niewydolnością nadnerczy, szczególnie w sytuacjach stresowych jak infekcje, urazy czy zabiegi operacyjne.

Objawy ostrej niewydolności nadnerczy obejmują silne osłabienie, nudności, wymioty, bóle brzucha, odwodnienie, hipotonię, hipoglikemię oraz zaburzenia świadomości. W badaniach laboratoryjnych typowo stwierdza się hiponatremię, hiperkaliemię, hipoglikemię oraz kwasicę metaboliczną. U pacjentów z chorobą Addisona może również występować hiperpigmentacja skóry wynikająca z podwyższonego poziomu ACTH.

Leczenie ostrej niewydolności nadnerczy polega na natychmiastowym podaniu hydrokortyzon dożylnie (100 mg inicjująco, następnie 50-100 mg co 6-8 godzin), uzupełnieniu płynów (0,9% NaCl) oraz wyrównaniu zaburzeń elektrolitowych i metabolicznych. Po ustabilizowaniu stanu pacjenta konieczne jest przejście na leczenie podtrzymujące i identyfikacja czynnika wywołującego przełom. Edukacja pacjenta i wyposażenie go w zestaw do samodzielnego podania hydrokortyzon są istotne w prewencji przyszłych epizodów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl