zespół odstawienia glikokortykosteroidów

Zespół odstawienia glikokortykosteroidów (GKS) to stan kliniczny występujący u pacjentów po nagłym przerwaniu lub zbyt szybkim zmniejszeniu dawki długotrwale stosowanych glikokortykosteroidów. Jest konsekwencją zahamowania fizjologicznej osi podwzgórze-przysadka-nadnercza w wyniku egzogennej suplementacji GKS.

Objawy zespołu odstawienia obejmują: osłabienie, zmęczenie, bóle mięśniowe i stawowe, bóle głowy, nudności, wymioty, utratę apetytu, hipoglikemię oraz spadek ciśnienia tętniczego. W ciężkich przypadkach może wystąpić wstrząs i zagrażająca życiu niewydolność nadnerczy. Symptomy mogą się pojawić już po 24-48 godzinach od odstawienia leku i trwać od kilku dni do kilku tygodni.

Zapobieganie zespołowi odstawienia GKS polega na stopniowym zmniejszaniu dawki leku według ustalonego schematu. Tempo redukcji zależy od długości terapii, dawki leku i indywidualnej odpowiedzi pacjenta. Pacjenci leczeni przewlekle dużymi dawkami GKS wymagają szczególnie powolnej redukcji dawki, która może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku wystąpienia zespołu odstawienia, leczenie polega na przywróceniu odpowiedniej dawki GKS i ponownym, wolniejszym jej zmniejszaniu.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl