zespół Cushinga jatrogenny

Zespół Cushinga jatrogenny to endokrynopatia wywołana długotrwałym stosowaniem wysokich dawek glikokortykosteroidów w celach terapeutycznych. Jest to najczęstsza przyczyna hiperkortyzolemii, stanowiąca około 70-80% wszystkich przypadków zespołu Cushinga.

Klinicznie manifestuje się charakterystycznym fenotypem obejmującym otyłość centralną, księżycowatą twarz, bawoli kark, rozstępy skórne, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia metaboliczne. W odróżnieniu od endogennego zespołu Cushinga, postać jatrogenna rozwija się zazwyczaj szybciej i może być związana z silniejszą supresją osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Diagnostyka polega głównie na dokładnym wywiadzie farmakologicznym. Leczenie obejmuje stopniowe zmniejszanie dawki steroidów (nigdy nie należy odstawiać ich gwałtownie), zamianę na preparaty o mniejszym działaniu ogólnoustrojowym lub zastosowanie alternatywnych metod terapeutycznych. Po odstawieniu steroidów konieczna jest ocena funkcji osi podwzgórze-przysadka-nadnercza oraz niekiedy suplementacja glikokortykosteroidów w sytuacjach stresowych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl