ostra niedoczynność nadnerczy

Ostra niedoczynność nadnerczy to stan zagrożenia życia wynikający z nagłego niedoboru hormonów kory nadnerczy, głównie kortyzolu i aldosteronu. Występuje najczęściej wskutek przerwania długotrwałej terapii glikokortykosteroidami, infekcji u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nadnerczy, obustronnymi przerzutami nowotworowymi do nadnerczy, krwotokiem do nadnerczy lub w przebiegu sepsy.

Objawy kliniczne obejmują osłabienie, nudności, wymioty, bóle brzucha, hipotensję oporną na leczenie płynami, gorączkę, zaburzenia świadomości, a w badaniach laboratoryjnych hiponatremię, hiperkaliemię, hipoglikemię i azotemię. W przypadkach związanych z przerwaniem terapii steroidami może wystąpić także ostry zespół odstawienny.

Leczenie ostrej niedoczynności nadnerczy wymaga natychmiastowego podania glikokortykosteroidów (najczęściej hydrokortyzonu) drogą dożylną, uzupełnienia niedoborów płynowych i elektrolitów, a także leczenia choroby podstawowej. Opóźnienie wdrożenia terapii może prowadzić do wstrząsu, niewydolności wielonarządowej i zgonu.

Powiązane wpisy

  1. 16.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl