nadużywanie dekstrometorfanu

Nadużywanie dekstrometorfanu (DXM) to zjawisko polegające na przyjmowaniu tego leku przeciwkaszlowego w dawkach przekraczających zalecane w celu osiągnięcia efektów psychoaktywnych. Dekstrometorfan jest składnikiem wielu dostępnych bez recepty preparatów na kaszel, co sprawia, że jest łatwo dostępny i często wykorzystywany w celach rekreacyjnych, szczególnie przez młodzież i młodych dorosłych.

W dawkach terapeutycznych DXM działa jako lek przeciwkaszlowy, natomiast w wysokich dawkach wywołuje efekty dysocjacyjne podobne do ketaminy czy PCP. Działanie to wynika z antagonistycznego wpływu na receptory NMDA w ośrodkowym układzie nerwowym. Użytkownicy opisują doświadczenia obejmujące halucynacje, euforię, depersonalizację oraz zaburzenia percepcji wzrokowej i słuchowej.

Nadużywanie dekstrometorfanu wiąże się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi, w tym ryzykiem wystąpienia zespołu serotoninowego (zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu leków z grupy SSRI), zaburzeń rytmu serca, hipertermii, uszkodzenia wątroby oraz zaburzeń psychicznych. Długotrwałe używanie może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego oraz trwałych deficytów poznawczych.

Leczenie nadużywania DXM obejmuje detoksykację, terapię behawioralną oraz leczenie współistniejących zaburzeń psychicznych. W przypadkach ciężkiego przedawkowania konieczna może być intensywna opieka medyczna, monitoring funkcji życiowych oraz leczenie objawowe powikłań wielonarządowych.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl