tachykardia kompensacyjna

Tachykardia kompensacyjna to fizjologiczna odpowiedź organizmu na zmniejszoną pojemność minutową serca lub zwiększone zapotrzebowanie tkanek na tlen. W mechanizmie kompensacyjnym dochodzi do przyspieszenia akcji serca (powyżej 100 uderzeń na minutę u dorosłych) w celu utrzymania odpowiedniego przepływu krwi i perfuzji narządów.

Najczęstszymi przyczynami tachykardii kompensacyjnej są: hipowolemia (np. w przebiegu krwawienia, odwodnienia), niedociśnienie, niewydolność serca, gorączka, niedokrwistość, hipoksemia czy stosowanie niektórych leków. W przeciwieństwie do tachykardii patologicznych wynikających z zaburzeń przewodnictwa lub automatyzmu, tachykardia kompensacyjna stanowi mechanizm adaptacyjny i ustępuje po wyeliminowaniu czynnika wywołującego.

W diagnostyce różnicowej kluczowe znaczenie ma identyfikacja pierwotnej przyczyny przyspieszenia rytmu serca. Leczenie powinno być ukierunkowane na korektę zaburzenia podstawowego (np. uzupełnienie wolemii, leczenie niedokrwistości, obniżenie gorączki), a nie na bezpośrednie spowalnianie rytmu serca, które mogłoby pogorszyć perfuzję tkanek. W przypadkach niejasnych wskazana jest pełna diagnostyka kardiologiczna z wykonaniem EKG, echokardiografii oraz ewentualnie badań laboratoryjnych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl