zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (ang. increased intraocular pressure, IOP) to stan, w którym ciśnienie płynu wewnątrzgałkowego przekracza normę fizjologiczną, która wynosi zazwyczaj 10-21 mmHg. Jest to kluczowy czynnik ryzyka rozwoju jaskry, zwłaszcza jaskry pierwotnej otwartego kąta, choć podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe może występować również bez uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Główną przyczyną zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zaburzenie równowagi między produkcją a odpływem cieczy wodnistej. Najczęściej dochodzi do upośledzenia odpływu przez beleczkowanie, strukturę zlokalizowaną w kącie przesączania. Stan ten może być wywołany przez różne czynniki, w tym predyspozycje genetyczne, stosowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów), urazy, stany zapalne oka, choroby naczyniowe czy zaburzenia metaboliczne.

Diagnostyka podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego obejmuje tonometrię (pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego), gonioskopię (ocenę kąta przesączania), pachymetrię (pomiar grubości rogówki) oraz badania obrazowe tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki. Systematyczna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego jest niezbędna w monitorowaniu skuteczności leczenia i zapobieganiu progresji zmian jaskrowych.

Leczenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego ma na celu obniżenie IOP do wartości docelowej, indywidualnie ustalanej dla każdego pacjenta. Obejmuje farmakoterapię (krople obniżające ciśnienie – beta-blokery, inhibitory anhydrazy węglanowej, analogi prostaglandyn, alfa-2 agoniści), laseroterapię (trabekuloplastyka, irydotomia) oraz leczenie chirurgiczne (trabekulektomia, zabiegi niepenetrujące, wszczepienie implantów drenujących). Wczesne wykrycie i leczenie podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego może zapobiec rozwojowi jaskry i nieodwracalnej utracie widzenia.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl