zapalenie płuc popromienne

Zapalenie płuc popromienne (radiation pneumonitis) to poważne powikłanie płucne występujące po radioterapii klatki piersiowej. Stanowi ono rodzaj uszkodzenia tkanki płucnej wywołanego przez promieniowanie jonizujące stosowane w leczeniu nowotworów takich jak rak płuca, rak piersi, chłoniaki czy nowotwory przełyku.

Patofizjologia zapalenia popromiennego obejmuje dwie fazy: wczesną (ostrą), występującą 1-3 miesiące po radioterapii, charakteryzującą się uszkodzeniem pneumocytów typu I i II oraz komórek śródbłonka naczyń, oraz późną (przewlekłą), rozwijającą się po 3-6 miesiącach, prowadzącą do włóknienia płuc. Klinicznie objawia się dusznością, suchym kaszlem, osłabieniem i niekiedy gorączką.

Diagnostyka opiera się na obrazie klinicznym, badaniach radiologicznych (RTG, HRCT płuc), badaniach czynnościowych płuc oraz wykluczeniu innych przyczyn objawów. Zmiany radiologiczne zwykle odpowiadają obszarowi napromienianemu. Leczenie obejmuje stosowanie kortykosteroidów, tlenoterapię oraz leczenie objawowe, a w przypadkach ciężkich – mechaniczne wspomaganie wentylacji.

Czynniki ryzyka obejmują wysoką dawkę promieniowania, duży obszar napromieniania płuc, jednoczesną chemioterapię, wcześniej istniejące choroby płuc oraz wiek pacjenta. Profilaktyka polega na stosowaniu nowoczesnych technik radioterapii (IMRT, VMAT), które minimalizują ekspozycję zdrowych tkanek płuc na promieniowanie.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl