uzależnienie od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to przewlekła, nawracająca choroba ośrodkowego układu nerwowego charakteryzująca się kompulsywnym poszukiwaniem i używaniem substancji psychoaktywnych pomimo negatywnych konsekwencji. W mechanizmie uzależnienia kluczową rolę odgrywa zaburzenie funkcjonowania układu nagrody w mózgu, szczególnie w zakresie neuroprzekaźników takich jak dopamina, serotonina i endorfiny.

Z klinicznego punktu widzenia uzależnienie od narkotyków diagnozuje się w oparciu o kryteria zawarte w klasyfikacjach ICD-11 oraz DSM-5. Obejmują one m.in. tolerancję na substancję, objawy odstawienne, utratę kontroli nad przyjmowaniem, zaniedbywanie innych aktywności oraz kontynuowanie używania pomimo świadomości szkód zdrowotnych.

Leczenie uzależnienia od narkotyków wymaga podejścia multidyscyplinarnego, łączącego farmakoterapię, psychoterapię i wsparcie społeczne. Stosuje się m.in. terapię substytucyjną (np. metadon, buprenorfina w przypadku opioidów), leki łagodzące objawy abstynencyjne oraz terapie behawioralno-poznawcze. Skuteczność terapii zależy od indywidualnych czynników biologicznych i psychospołecznych pacjenta.

W praktyce klinicznej istotne jest różnicowanie między uzależnieniem a używaniem szkodliwym, a także identyfikacja współwystępujących zaburzeń psychicznych (tzw. podwójna diagnoza), które występują u 30-60% pacjentów uzależnionych i znacząco komplikują przebieg leczenia oraz rokowanie.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl