pneumonitis popromienne

Pneumonitis popromienne (radiation pneumonitis) to stan zapalny tkanki płucnej wywołany ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Stanowi jedno z najczęstszych powikłań radioterapii klatki piersiowej, występujące u 5-15% pacjentów poddawanych leczeniu z powodu nowotworów płuc, piersi, przełyku czy chłoniaków.

Patogeneza tego schorzenia obejmuje bezpośrednie uszkodzenie komórek nabłonka pęcherzyków płucnych i śródbłonka naczyń przez promieniowanie, co prowadzi do uwolnienia cytokin prozapalnych, aktywacji kaskady zapalnej i ostatecznie do włóknienia płuc. Objawy kliniczne pojawiają się zazwyczaj 1-6 miesięcy po zakończeniu radioterapii i obejmują: suchy kaszel, duszność, gorączkę oraz ból w klatce piersiowej.

Diagnostyka pneumonitis popromiennego opiera się na badaniach obrazowych (RTG, TK klatki piersiowej), testach czynnościowych płuc oraz wykluczeniu innych przyczyn objawów. W badaniach obrazowych widoczne są typowe zmiany w postaci zacienień typu matowej szyby, które początkowo ograniczają się do pola napromieniania, a w późniejszym okresie mogą się rozszerzać.

Leczenie obejmuje przede wszystkim stosowanie kortykosteroidów (prednizon w dawce początkowej 0,5-1 mg/kg/dobę) przez 2-4 tygodnie z następczym powolnym zmniejszaniem dawki. W ciężkich przypadkach może być konieczne stosowanie tlenoterapii lub mechanicznego wspomagania oddychania. Profilaktyka polega na precyzyjnym planowaniu radioterapii z zastosowaniem nowoczesnych technik, które minimalizują ekspozycję zdrowej tkanki płucnej.

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl