badanie z użyciem wziernika

Badanie z użyciem wziernika (wziernikowanie) to podstawowa procedura diagnostyczna stosowana w wielu specjalizacjach medycznych, szczególnie w ginekologii, laryngologii, proktologii i urologii. Polega na wprowadzeniu specjalnego narzędzia – wziernika – do naturalnych otworów ciała w celu uwidocznienia ich wnętrza oraz struktur wewnętrznych.

W ginekologii wziernik stosuje się do badania pochwy i szyjki macicy. Umożliwia to ocenę stanu błony śluzowej, wykrycie zmian patologicznych oraz pobranie materiału do badań cytologicznych lub mikrobiologicznych. Badanie wziernikiem ginekologicznym jest kluczowym elementem profilaktyki raka szyjki macicy.

W laryngologii wzierniki używane są do badania jamy ustnej, gardła, nosa i uszu. Wziernik nosowy pozwala na ocenę błony śluzowej nosa, przegrody nosowej i małżowin nosowych. Wziernik uszny (otoskop) umożliwia oglądanie przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej.

W proktologii wziernik odbytniczy (anoskop) służy do badania kanału odbytu i dolnej części odbytnicy. Umożliwia diagnostykę hemoroidów, szczelin i przetok odbytu. Rektoskop i sigmoidoskop to dłuższe wzierniki umożliwiające badanie wyższych odcinków jelita grubego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl