zasadowica hipokalemiczna

Zasadowica hipokalemiczna to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej charakteryzujące się podwyższonym pH krwi (powyżej 7,45) przy jednoczesnym obniżeniu stężenia potasu w surowicy (poniżej 3,5 mmol/l). Stanowi ona częste powikłanie różnorodnych stanów klinicznych i ma istotne znaczenie diagnostyczno-terapeutyczne.

Patofizjologicznie zasadowica hipokalemiczna może rozwijać się w mechanizmie metabolicznym (nadmierna utrata jonów wodorowych lub wzmożona podaż wodorowęglanów) lub oddechowym (hiperwentylacja z nadmiernym wydalaniem CO2). Niedobór potasu często pogłębia zasadowicę poprzez wzmożone wydalanie jonów H+ przez nerki w mechanizmie wymiany na jony K+, tworząc błędne koło patofizjologiczne.

Wśród najczęstszych przyczyn klinicznych zasadowicy hipokalemicznej wymienia się: przedłużające się wymioty, stosowanie diuretyków pętlowych i tiazydowych, hiperaldosteronizm, zespół Cushinga, nadmierne spożycie lukrecji oraz stany przebiegające z hipowentylacją. Charakterystyczne objawy kliniczne obejmują osłabienie mięśniowe, zaburzenia rytmu serca, parestezje oraz w ciężkich przypadkach tężyczkę i drgawki.

Diagnostyka zasadowicy hipokalemicznej opiera się na badaniach gazometrii krwi tętniczej (pH >7,45, HCO3- >26 mmol/l) oraz oznaczeniu stężenia elektrolitów w surowicy i moczu. Leczenie powinno być ukierunkowane na przyczynę zaburzenia z jednoczesną suplementacją potasu (doustną lub dożylną) oraz w ciężkich przypadkach podawanie chlorku amonu lub roztworu kwasu solnego.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl