nadwrażliwość na związki bromu

Nadwrażliwość na związki bromu (bromizm) to reakcja organizmu charakteryzująca się zwiększoną wrażliwością na preparaty zawierające brom. Związki bromu były dawniej powszechnie stosowane jako środki uspokajające, nasenne oraz przeciwpadaczkowe, jednak obecnie ich zastosowanie jest znacznie ograniczone ze względu na potencjalne działania niepożądane.

Objawy nadwrażliwości na brom mogą obejmować wysypkę skórną (często o charakterze trądzikopodobnym), zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, senność, splątanie, ataksję, a w cięższych przypadkach nawet zaburzenia psychiczne. Objawy te wynikają z kumulacji bromu w organizmie, który ma długi okres półtrwania wynoszący około 12 dni.

Diagnostyka nadwrażliwości na związki bromu opiera się głównie na wywiadzie dotyczącym ekspozycji na preparaty zawierające brom oraz charakterystycznych objawach klinicznych. W niektórych przypadkach pomocne może być oznaczenie stężenia bromu we krwi. Leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu preparatu zawierającego brom oraz zwiększeniu podaży chlorków, które przyspieszają wydalanie bromu z organizmu.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl