neutropeniczne zapalenie jelita grubego

Neutropeniczne zapalenie jelita grubego (typhlitis, zapalenie kątnicy) to poważne powikłanie występujące głównie u pacjentów z głęboką neutropenią, najczęściej w przebiegu intensywnej chemioterapii nowotworów hematologicznych. Charakteryzuje się zapaleniem i martwicą ściany jelita grubego, szczególnie w okolicy kątnicy i okrężnicy wstępującej.

Patogeneza schorzenia wiąże się z uszkodzeniem błony śluzowej jelita przez cytostatyki, translokacją bakterii jelitowych przez uszkodzoną barierę oraz brakiem odpowiedzi immunologicznej w wyniku neutropenii. Typowe objawy to ból brzucha (zwłaszcza w prawym dolnym kwadrancie), gorączka, nudności, wymioty i biegunka, która może być krwista.

Diagnostyka obejmuje badania obrazowe: USG i tomografię komputerową jamy brzusznej, które mogą wykazać pogrubienie ściany jelita powyżej 4 mm, przekrwienie, obrzęk tkanek okołojelitowych oraz ewentualne powikłania. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się głęboką neutropenię, zazwyczaj poniżej 500 komórek/μl oraz podwyższone markery stanu zapalnego.

Leczenie jest głównie zachowawcze i obejmuje antybiotykoterapię o szerokim spektrum działania (przeciwko bakteriom Gram-ujemnym, Gram-dodatnim i beztlenowcom), płynoterapię, żywienie pozajelitowe oraz czasem G-CSF w celu stymulacji produkcji neutrofili. Interwencja chirurgiczna jest zarezerwowana dla przypadków powikłanych perforacją, krwawieniem, niedrożnością lub brakiem poprawy po leczeniu zachowawczym.

Śmiertelność w neutropenicznym zapaleniu jelita grubego pozostaje wysoka (15-50%), dlatego kluczowe jest wczesne rozpoznanie i agresywne leczenie. Rokowanie poprawia szybkie wdrożenie odpowiedniej terapii oraz regeneracja układu hematopoetycznego z normalizacją liczby neutrofili.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl