przekrwienie z odbicia

Przekrwienie z odbicia (rebound congestion) to zjawisko występujące po długotrwałym stosowaniu donosowych leków obkurczających naczynia. Charakteryzuje się nasileniem objawów niedrożności nosa po zaprzestaniu stosowania tych preparatów, często w stopniu większym niż przed rozpoczęciem terapii.

Mechanizm powstawania przekrwienia z odbicia związany jest z reaktywnym rozszerzeniem naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa po ustąpieniu działania leku obkurczającego. Długotrwałe stosowanie sympatomimetyków donosowych prowadzi do zmniejszenia wrażliwości receptorów adrenergicznych i tachyfilaksji, wymuszając zwiększanie dawek leku dla uzyskania tego samego efektu terapeutycznego.

Szczególnie narażeni na rozwój przekrwienia z odbicia są pacjenci stosujący krople lub aerozole donosowe zawierające oksymetazolinę, ksylometazolinę lub nafazolinę przez okres dłuższy niż 5-7 dni. Leczenie polega na stopniowym odstawianiu leku obkurczającego, stosowaniu glikokortykosteroidów donosowych oraz w ciężkich przypadkach – krótkotrwałej doustnej kortykoterapii.

Profilaktyka przekrwienia z odbicia obejmuje edukację pacjentów na temat prawidłowego stosowania leków obkurczających naczynia, ze szczególnym uwzględnieniem maksymalnego czasu terapii oraz zalecania alternatywnych metod leczenia niedrożności nosa, takich jak izotoniczna sól fizjologiczna czy miejscowe glikokortykosteroidy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl