uszkodzenie komórek śródbłonka

Uszkodzenie komórek śródbłonka (dysfunkcja śródbłonka) to patologiczny stan, w którym dochodzi do zaburzenia funkcji wyściełającej naczynia krwionośne warstwy komórek. Śródbłonek naczyniowy pełni kluczowe funkcje w regulacji napięcia naczyniowego, hemostazy, procesów zapalnych oraz przepuszczalności naczyń.

Do głównych przyczyn uszkodzenia śródbłonka należą: hipercholesterolemia, nadciśnienie tętnicze, hiperglikemia, hipoksja, stres oksydacyjny, infekcje oraz działanie cytokin prozapalnych. Uszkodzenie to manifestuje się zmniejszoną syntezą tlenku azotu (NO), zwiększoną produkcją endoteliny-1, nasiloną ekspresją cząsteczek adhezyjnych oraz zaburzeniem równowagi między czynnikami pro- i przeciwzakrzepowymi.

Dysfunkcja śródbłonka stanowi kluczowy element patogenezy wielu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej czy niewydolności serca. Jest również istotnym czynnikiem w rozwoju powikłań cukrzycy, zespołu metabolicznego oraz chorób zapalnych naczyń. W ostatnich latach zwraca się również uwagę na rolę dysfunkcji śródbłonka w przebiegu COVID-19.

Diagnostyka uszkodzenia śródbłonka obejmuje badania biochemiczne (oznaczanie biomarkerów, takich jak czynnik von Willebranda, selektyny, ICAM-1, VCAM-1) oraz badania czynnościowe (ocena rozszerzalności tętnicy ramiennej zależnej od przepływu – FMD). Leczenie ukierunkowane jest głównie na eliminację czynników ryzyka oraz farmakoterapię poprawiającą funkcję śródbłonka (statyny, ACE-inhibitory, antagoniści wapnia).

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl