objawy ze strony układu pokarmowego

Objawy ze strony układu pokarmowego to szeroka grupa manifestacji klinicznych związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego i narządów z nim powiązanych. Do najczęstszych symptomów należą: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, wzdęcia, odbijanie, zgaga oraz trudności w połykaniu.

Etiologia dolegliwości pokarmowych jest bardzo zróżnicowana – mogą one wynikać z infekcji (bakteryjnych, wirusowych, pasożytniczych), chorób zapalnych jelit, zespołu jelita drażliwego, chorób czynnościowych przewodu pokarmowego, alergii i nietolerancji pokarmowych, nowotworów, zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego czy chorób metabolicznych.

Diagnostyka objawów gastrycznych obejmuje badania laboratoryjne (morfologia, markery stanu zapalnego, badania biochemiczne), badania obrazowe (USG, TK, MRI), endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia), badania czynnościowe przewodu pokarmowego oraz testy oddechowe. W przypadku utrzymujących się dolegliwości konieczna jest konsultacja gastroenterologiczna.

Istotne znaczenie diagnostyczne ma charakter objawów, ich nasilenie, czas trwania oraz związek z przyjmowaniem pokarmów. Objawy alarmowe, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, utrata masy ciała, gorączka, nocne przebudzenia z powodu bólu czy występowanie objawów u osób po 50. roku życia, wymagają pilnej diagnostyki.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl