nadwrażliwość na furosemid

Nadwrażliwość na furosemid to niepożądana reakcja immunologiczna organizmu na ten lek, który należy do grupy diuretyków pętlowych. Występuje u około 2-3% pacjentów stosujących ten preparat i może objawiać się różnymi symptomami – od łagodnych reakcji skórnych po ciężkie, zagrażające życiu stany anafilaktyczne.

Objawy nadwrażliwości na furosemid mogą obejmować: wysypkę skórną, świąd, pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, gorączkę polekową, zapalenie naczyń, zaburzenia hematologiczne (neutropenia, trombocytopenia), a w najcięższych przypadkach reakcje anafilaktyczne. U pacjentów z nadwrażliwością na sulfonamidy istnieje zwiększone ryzyko reakcji krzyżowej na furosemid ze względu na podobieństwo strukturalne cząsteczek.

Diagnostyka nadwrażliwości na furosemid opiera się głównie na wywiadzie klinicznym i obserwacji objawów po ekspozycji na lek. W wybranych przypadkach można wykonać testy skórne lub próby prowokacyjne pod ścisłym nadzorem medycznym. W przypadku potwierdzonej nadwrażliwości konieczne jest unikanie furosemidu i zastąpienie go innym diuretykiem, najlepiej z innej grupy (np. tiazydowym lub oszczędzającym potas).

W leczeniu reakcji nadwrażliwości stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, a w ciężkich przypadkach adrenalinę. Pacjenci z potwierdzoną nadwrażliwością na furosemid powinni zostać poinformowani o konieczności unikania tego leku, a informacja ta powinna być wyraźnie odnotowana w dokumentacji medycznej.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl