leki adrenergiczne

Leki adrenergiczne (sympatykomimetyki) to grupa substancji naśladujących działanie układu współczulnego poprzez aktywację receptorów adrenergicznych. Mogą bezpośrednio stymulować receptory adrenergiczne (α1, α2, β1, β2, β3) lub działać pośrednio przez zwiększenie uwalniania noradrenaliny z zakończeń nerwowych.

W zależności od powinowactwa do określonych receptorów, leki adrenergiczne wywołują różne efekty fizjologiczne. Stymulacja receptorów α1 powoduje skurcz naczyń krwionośnych, rozszerzenie źrenic i skurcz zwieraczy. Aktywacja receptorów β1 zwiększa siłę i częstość skurczów serca, a stymulacja β2 rozszerza oskrzela i naczynia krwionośne w mięśniach szkieletowych.

Do najczęściej stosowanych leków adrenergicznych należą: adrenalina (w stanach nagłych jak wstrząs anafilaktyczny), noradrenalina (we wstrząsie), dopamina (w niewydolności krążenia), dobutamina (w niewydolności serca), salbutamol i formoterol (w astmie i POChP), oraz fenylefryna i oksymetazolina (jako leki obkurczające naczynia).

Działania niepożądane leków adrenergicznych obejmują tachykardię, arytmie, wzrost ciśnienia tętniczego, drżenie rąk, niepokój, bezsenność oraz hipokaliemię. Ze względu na ryzyko działań niepożądanych ze strony układu sercowo-naczyniowego, należy zachować szczególną ostrożność przy ich stosowaniu u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym oraz u osób starszych.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl