osteoporoza indukowana steroidami

Osteoporoza indukowana steroidami (OIS) jest najczęstszą formą wtórnej osteoporozy, spowodowaną przewlekłym stosowaniem glikokortykosteroidów (GKS). Dotyka ona 30-50% pacjentów długotrwale przyjmujących te leki, a utrata masy kostnej rozpoczyna się już w pierwszych miesiącach terapii, osiągając największe nasilenie w pierwszych 6-12 miesiącach.

Mechanizm rozwoju OIS jest wieloczynnikowy i obejmuje bezpośrednie hamowanie aktywności osteoblastów, zwiększenie apoptozy osteocytów, stymulację aktywności osteoklastów oraz zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Glikokortykosteroidy zmniejszają wchłanianie wapnia w przewodzie pokarmowym i zwiększają jego wydalanie przez nerki, co prowadzi do wtórnej nadczynności przytarczyc.

Czynnikami ryzyka rozwoju OIS są: dawka dobowa GKS (szczególnie >7,5 mg prednizonu lub ekwiwalentu), długość terapii, droga podania (doustna i parenteralna bardziej niż wziewna), starszy wiek, płeć żeńska, niska masa ciała, przebyte złamania oraz choroby współistniejące jak reumatoidalne zapalenie stawów czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Diagnostyka OIS obejmuje badanie densytometryczne (DXA) kręgosłupa i biodra, które powinno być wykonane na początku terapii GKS i powtarzane co 6-12 miesięcy. Ocena ryzyka złamań może być przeprowadzona przy użyciu kalkulatora FRAX z uwzględnieniem stosowania GKS.

Leczenie OIS polega na minimalizacji dawki GKS, suplementacji wapnia (1000-1500 mg/dobę) i witaminy D (800-2000 IU/dobę), modyfikacji stylu życia oraz farmakoterapii. Lekami pierwszego wyboru są bisfosfoniany (alendronian, ryzedronian, zoledronian), które redukują ryzyko złamań o 30-70%. W przypadkach ciężkiej osteoporozy lub nieskuteczności bisfosfonianów stosuje się teryparatyd, który wykazuje szczególną skuteczność w OIS dzięki anabolicznemu działaniu na kość.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl