nieżyt nosa z odbicia

Nieżyt nosa z odbicia (rhinitis medicamentosa) to stan chorobowy charakteryzujący się przewlekłym przekrwieniem błony śluzowej nosa spowodowanym długotrwałym stosowaniem miejscowych leków obkurczających naczynia krwionośne. Jest to jatrogenne schorzenie, które rozwija się po regularnym stosowaniu przez pacjenta kropli lub aerozoli do nosa zawierających substancje sympatykomimetyczne przez okres dłuższy niż 5-7 dni.

Mechanizm powstawania nieżytu nosa z odbicia polega na rozwoju tachyfilaksji (zmniejszonej odpowiedzi na kolejne dawki leku), co prowadzi do stosowania coraz częstszych dawek i w efekcie do uszkodzenia błony śluzowej nosa. Długotrwałe stosowanie tych preparatów powoduje nadmierną wazodilatację, obrzęk oraz zaburzenia funkcji nabłonka oddechowego z metaplazją płaskonabłonkową i zmniejszeniem liczby komórek rzęskowych.

W obrazie klinicznym dominuje uporczywa niedrożność nosa, której nie można usunąć kolejnymi dawkami leku, a która paradoksalnie nasila się po jego odstawieniu. Pacjenci zgłaszają również uczucie suchości w nosie, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, a czasem nawet krwawienia z nosa. Leczenie polega na stopniowym odstawianiu leków obkurczających naczynia i zastosowaniu glikokortykosteroidów donosowych oraz ewentualnie krótkotrwałej terapii doustnymi sterydami w cięższych przypadkach.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl