scyntygrafia

Scyntygrafia to metoda diagnostyczna z zakresu medycyny nuklearnej, wykorzystująca promieniowanie gamma emitowane przez podane pacjentowi radiofarmaceutyki. Technika ta umożliwia obrazowanie narządów i tkanek na podstawie dystrybucji radioizotopu w organizmie.

Badanie polega na dożylnym, doustnym lub wziewnym podaniu pacjentowi niewielkiej ilości substancji znakowanej izotopem promieniotwórczym, a następnie rejestracji promieniowania gamma za pomocą gamma kamery. Najczęściej wykorzystywane są izotopy technetu-99m, jodu-123, galu-67 czy fluoru-18. Dzięki różnym radiofarmaceutykom możliwe jest selektywne obrazowanie funkcji różnych narządów.

Scyntygrafia znajduje zastosowanie w diagnostyce kardiologicznej (perfuzja mięśnia sercowego), onkologicznej (wykrywanie przerzutów nowotworowych), endokrynologicznej (funkcja tarczycy, przytarczyc), neurologicznej (perfuzja mózgu), pulmonologicznej (wentylacja i perfuzja płuc), jak również w diagnostyce układu kostnego, nerek, wątroby i innych narządów. W przeciwieństwie do metod anatomicznych jak CT czy MRI, scyntygrafia dostarcza informacji o funkcji tkanek i narządów.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl