diagnostyka scyntygraficzna tarczycy

Diagnostyka scyntygraficzna tarczycy to badanie obrazowe wykorzystujące izotopy promieniotwórcze do oceny funkcji i morfologii gruczołu tarczowego. Polega na podaniu pacjentowi dożylnie niewielkiej ilości radiofarmaceutyku, najczęściej technetem-99m lub jodem-123, który gromadzi się wybiorczo w tkance tarczycowej. Następnie przy użyciu gammakamery rejestruje się promieniowanie gamma emitowane przez izotop, co pozwala na uzyskanie obrazu rozkładu aktywności w tarczycy.

Scyntygrafia tarczycy umożliwia identyfikację obszarów o zwiększonym (gorące guzki) lub zmniejszonym (zimne guzki) wychwycie radioznacznika w porównaniu do otaczającego miąższu. Jest szczególnie przydatna w różnicowaniu zmian ogniskowych tarczycy, diagnostyce wola guzkowego, ocenie autonomii czynnościowej guzków oraz w wykrywaniu ektopowej tkanki tarczycowej. Badanie to stanowi istotne uzupełnienie ultrasonografii w procesie diagnostycznym chorób tarczycy.

W praktyce klinicznej scyntygrafia tarczycy znajduje zastosowanie w diagnostyce nadczynności tarczycy (choroba Gravesa-Basedowa, wole guzkowe toksyczne), ocenie skuteczności leczenia radiojodem oraz wykrywaniu przerzutów zróżnicowanego raka tarczycy. Badanie jest bezpieczne, mało inwazyjne i wiąże się z niewielką ekspozycją na promieniowanie jonizujące. Interpretacja wyników powinna być zawsze przeprowadzana w kontekście obrazu klinicznego i wyników innych badań diagnostycznych.

Powiązane wpisy

  1. 15.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl