nabyta niedoczynność tarczycy

Nabyta niedoczynność tarczycy to zaburzenie endokrynologiczne polegające na niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy, które rozwija się w ciągu życia pacjenta. Najczęstszą przyczyną jest autoimmunologiczne zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), odpowiadające za około 90% przypadków w krajach rozwiniętych. Inne przyczyny obejmują leczenie jodem radioaktywnym, radioterapię okolicy szyi, operacje tarczycy, stosowanie niektórych leków (amiodaron, lit) oraz niedobór jodu.

Objawy niedoczynności tarczycy rozwijają się stopniowo i mogą obejmować zmęczenie, senność, uczucie zimna, suchość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, przyrost masy ciała, obrzęki, bradykardię, zaburzenia miesiączkowania i płodności, oraz zaburzenia poznawcze. W badaniach laboratoryjnych charakterystyczne jest podwyższone stężenie TSH przy obniżonym poziomie wolnej tyroksyny (fT4).

Podstawą leczenia jest substytucja hormonalna z zastosowaniem lewotyroksyny, której dawkowanie należy dostosować indywidualnie, monitorując parametry laboratoryjne. Pacjenci z nabytą niedoczynnością tarczycy wymagają leczenia przez całe życie. Skuteczna terapia pozwala na ustąpienie objawów i normalizację parametrów biochemicznych, zapobiegając powikłaniom, takim jak zaburzenia lipidowe, choroby sercowo-naczyniowe czy niedoczynność kory nadnerczy.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl