terapia gonadotropinami

Terapia gonadotropinami to metoda leczenia hormonalnego wykorzystywana głównie w medycynie rozrodu. Polega na stosowaniu preparatów zawierających gonadotropiny – hormony regulujące funkcje gonad (jajników u kobiet i jąder u mężczyzn). W skład tej grupy wchodzą m.in. hormon folikulotropowy (FSH), luteinizujący (LH) oraz gonadotropina kosmówkowa (hCG).

U kobiet terapia gonadotropinami jest stosowana w leczeniu niepłodności, szczególnie w przypadkach braku owulacji, zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy podczas procedur wspomaganego rozrodu (IVF, ICSI). Leczenie ma na celu stymulację wzrostu pęcherzyków jajnikowych i wywołanie owulacji. U mężczyzn stosuje się ją w przypadkach hipogonadyzmu hipogonadotropowego, aby stymulować produkcję testosteronu i spermatogenezę.

Leczenie gonadotropinami wymaga ścisłego monitorowania poprzez badania ultrasonograficzne i oznaczenia hormonalne, gdyż wiąże się z ryzykiem zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS), ciąż mnogich czy powstawania torbieli jajników. Dawkowanie jest indywidualizowane w zależności od wskazań, wieku pacjentki, rezerwy jajnikowej i odpowiedzi na wcześniejsze leczenie. Preparaty podawane są najczęściej w formie iniekcji podskórnych przez określony czas trwania cyklu terapeutycznego.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl