Sedam

Sedam to lek hipotensyjny, którego substancją czynną jest indapamid. Należy do grupy diuretyków tiazydopodobnych, które działają na poziomie kanalików dystalnych nefronu. Indapamid hamuje reabsorpcję sodu w tym segmencie, co prowadzi do zwiększonego wydalania sodu, chlorków oraz wody, a w mniejszym stopniu potasu i magnezu.

Głównym wskazaniem do stosowania Sedamu jest leczenie nadciśnienia tętniczego pierwotnego. Mechanizm hipotensyjnego działania indapamidu opiera się nie tylko na efekcie diuretycznym, ale również na bezpośrednim działaniu wazodylatacyjnym, zmniejszającym opór naczyniowy. Lek powoduje redukcję reaktywności naczyń na aminy presyjne i angiotensynę II.

W przeciwieństwie do klasycznych diuretyków tiazydowych, Sedam w dawkach terapeutycznych wykazuje niewielki wpływ na parametry metaboliczne, takie jak stężenie glukozy, cholesterolu, trójglicerydów i kwasu moczowego, co jest istotną zaletą w terapii długoterminowej nadciśnienia tętniczego. Należy jednak monitorować stężenie elektrolitów, szczególnie potasu, ze względu na ryzyko hipokaliemii.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl