leczenie izotopowe

Leczenie izotopowe (radioterapia izotopowa) to metoda terapeutyczna wykorzystująca radioaktywne izotopy podawane pacjentowi w celu zniszczenia lub zahamowania wzrostu komórek nowotworowych. Jest to forma medycyny nuklearnej o charakterze terapeutycznym, w której wykorzystuje się zdolność niektórych tkanek do wybiórczego wychwytu określonych izotopów promieniotwórczych.

Najczęściej stosowanym izotopem w terapii jest jod promieniotwórczy (I-131), wykorzystywany w leczeniu nadczynności tarczycy oraz zróżnicowanego raka tarczycy. Inne powszechnie stosowane izotopy to stront-89, samar-153 czy rad-223 stosowane w leczeniu przerzutów nowotworowych do kości, a także lutet-177 i iterb-90 wykorzystywane w terapii radioizotopowej receptorów peptydowych w guzach neuroendokrynnych.

Leczenie izotopowe ma tę przewagę nad zewnętrzną radioterapią, że umożliwia selektywne dostarczenie promieniowania do tkanek docelowych, minimalizując ekspozycję zdrowych tkanek. Metoda ta jest szczególnie skuteczna w przypadku rozsianych zmian nowotworowych, które trudno objąć konwencjonalną radioterapią wiązką zewnętrzną. Coraz większe znaczenie zyskuje terapia radioizotopowa z wykorzystaniem znakowanych przeciwciał monoklonalnych (radioimmunoteapia).

Pacjenci poddawani leczeniu izotopowemu wymagają specjalnych procedur ochrony radiologicznej, czasem włącznie z hospitalizacją w izolacji, aby ograniczyć narażenie osób postronnych na promieniowanie. Terapia ta jest zwykle dobrze tolerowana, choć mogą wystąpić działania niepożądane związane zarówno z promieniowaniem (np. przejściowe uszkodzenie szpiku kostnego), jak i z właściwościami farmakologicznymi nośnika izotopu.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl