nieżyt nosa polekowy

Nieżyt nosa polekowy (rhinitis medicamentosa) to przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa wywołane długotrwałym stosowaniem miejscowych leków obkurczających naczynia krwionośne. Najczęściej występuje jako powikłanie nadużywania alfa-mimetyków donosowych, takich jak oksymetazolina, ksylometazolina czy nafazolina, stosowanych dłużej niż 5-7 dni.

Mechanizm rozwoju tego schorzenia opiera się na zjawisku tachyfilaksji (osłabienia działania leku przy powtarzalnym stosowaniu) oraz efekcie z odbicia, polegającym na wtórnym przekrwieniu błony śluzowej nosa po ustąpieniu działania leku. Prowadzi to do błędnego koła – pacjent, odczuwając nasilającą się niedrożność nosa, zwiększa częstość stosowania preparatu, co pogłębia dysfunkcję naczyń krwionośnych.

Objawy nieżytu polekowego obejmują: przewlekłą obturację nosa, uczucie suchości i pieczenia śluzówki, rzadziej krwawienia z nosa oraz zaburzenia węchu. W badaniu rynoskopowym stwierdza się obrzęk i przekrwienie błony śluzowej o charakterystycznym sinoczerwonym zabarwieniu, czasem z obecnością gęstej wydzieliny.

Leczenie polega przede wszystkim na odstawieniu wywołującego problem leku, co często jest trudne ze względu na uzależnienie psychiczne oraz dyskomfort związany z nasileniem objawów. W terapii stosuje się miejscowe glikokortykosteroidy, płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej oraz czasem krótkotrwałą steroidoterapię ogólną. W ciężkich przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl