choroba Kawasakiego

Choroba Kawasakiego (zespół Kawasakiego) to ostre, samoograniczające się zapalenie naczyń krwionośnych o nieznanej etiologii, występujące głównie u dzieci poniżej 5. roku życia. Schorzenie to charakteryzuje się gorączką utrzymującą się co najmniej 5 dni, obustronnym nieropnym zapaleniem spojówek, zmianami w obrębie jamy ustnej, rumieniową wysypką, zmianami w obrębie kończyn oraz powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych.

Najpoważniejszym powikłaniem choroby Kawasakiego jest rozwój tętniaków tętnic wieńcowych, które występują u około 25% nieleczonych pacjentów. Wczesne rozpoznanie i włączenie leczenia dożylnymi immunoglobulinami (IVIG) oraz kwasem acetylosalicylowym znacząco zmniejsza ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych do około 5%. Choroba wymaga regularnego monitorowania kardiologicznego, szczególnie w pierwszych tygodniach od zachorowania.

Diagnostyka choroby Kawasakiego opiera się głównie na kryteriach klinicznych, gdyż nie istnieją specyficzne testy laboratoryjne. Oprócz typowych objawów klinicznych, w badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższone parametry stanu zapalnego (OB, CRP, leukocytoza), niedokrwistość, małopłytkowość w ostrej fazie, a następnie nadpłytkowość w fazie zdrowienia. Badanie echokardiograficzne jest niezbędne do oceny zajęcia naczyń wieńcowych.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl