ostre śródmiąższowe zapalenie nerek

Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek (acute interstitial nephritis, AIN) to stan zapalny zajmujący głównie śródmiąższ nerek oraz kanaliki nerkowe, prowadzący do gwałtownego pogorszenia funkcji nerek. Jest to istotna przyczyna ostrego uszkodzenia nerek, stanowiąca około 15-20% wszystkich przypadków.

Najczęstszą przyczyną AIN są reakcje nadwrażliwości na leki (około 75% przypadków), szczególnie antybiotyki (zwłaszcza penicyliny, cefalosporyny), niesteroidowe leki przeciwzapalne, inhibitory pompy protonowej oraz leki przeciwdrgawkowe. Inne przyczyny obejmują choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty układowy, zespół Sjögrena), infekcje oraz choroby układowe.

Obraz kliniczny obejmuje gorączkę, wysypkę skórną, bóle stawów, eozynofilię we krwi obwodowej oraz eozynofilurię. Charakterystyczna jest triada objawów: gorączka, wysypka i eozynofilia, jednak występuje tylko u około 10% pacjentów. W badaniach laboratoryjnych obserwuje się wzrost stężenia kreatyniny w surowicy, białkomocz (zazwyczaj niewielki), krwinkomocz oraz obecność wałeczków leukocytarnych w osadzie moczu.

Diagnostyka opiera się na obrazie klinicznym, badaniach laboratoryjnych oraz biopsji nerki, która pozostaje złotym standardem rozpoznania. W badaniu histopatologicznym stwierdza się naciek zapalny w śródmiąższu nerki, złożony głównie z limfocytów T, eozynofilów, makrofagów i plazmocytów.

Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji czynnika wywołującego (odstawienie leku) oraz stosowaniu glikokortykosteroidów w cięższych przypadkach. Rokowanie jest zazwyczaj dobre, szczególnie gdy przyczyna zostanie szybko zidentyfikowana i usunięta, jednak u części pacjentów może rozwinąć się przewlekła choroba nerek.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl