obniżanie stężenia lipidów

Obniżanie stężenia lipidów to proces redukcji poziomu tłuszczów we krwi, szczególnie istotny w prewencji i leczeniu chorób sercowo-naczyniowych. Głównym celem terapii hipolipemizującej jest zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL (tzw. „złego cholesterolu”) oraz triglicerydów, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu HDL (tzw. „dobrego cholesterolu”).

W praktyce klinicznej obniżanie stężenia lipidów osiąga się poprzez połączenie modyfikacji stylu życia oraz farmakoterapii. Podstawowe zmiany w stylu życia obejmują dietę ubogą w tłuszcze nasycone i cholesterol, regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Te działania mogą obniżyć poziom LDL o 5-15%.

Farmakoterapia hipolipemizująca opiera się głównie na statynach, które hamują enzym HMG-CoA reduktazę i mogą obniżyć LDL nawet o 20-60%. Inne grupy leków stosowane w obniżaniu stężenia lipidów to fibraty (szczególnie skuteczne w redukcji triglicerydów), ezetimib (hamujący wchłanianie cholesterolu w jelitach), żywice wiążące kwasy żółciowe, kwas nikotynowy oraz inhibitory PCSK9 stosowane w terapii zaawansowanej.

Decyzję o wdrożeniu farmakoterapii hipolipemizującej podejmuje się na podstawie całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego pacjenta, a nie tylko samych wartości lipidów. Najbardziej intensywne leczenie zalecane jest u osób z bardzo wysokim ryzykiem, np. z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą czy przewlekłą chorobą nerek.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl