zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej to grupa stanów klinicznych, w których dochodzi do nieprawidłowości w ilości i dystrybucji wody oraz elektrolitów w organizmie. Obejmują one zaburzenia gospodarki sodowej (hiponatremia, hipernatremia), potasowej (hipokaliemia, hiperkaliemia), wapniowej (hipokalcemia, hiperkalcemia), magnezowej (hipomagnezemia, hipermagnezemia) oraz kwasowo-zasadowej.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń wodno-elektrolitowych należą: niewłaściwa podaż płynów, zaburzenia hormonalne (np. nieprawidłowe wydzielanie ADH, aldosteronu), choroby nerek, przewodu pokarmowego, serca i wątroby, a także stosowanie niektórych leków (zwłaszcza diuretyków). Objawy kliniczne zależą od rodzaju i nasilenia zaburzenia, jednak często obejmują osłabienie, zaburzenia świadomości, drgawki, zaburzenia rytmu serca oraz zmiany ciśnienia tętniczego.

Diagnostyka zaburzeń wodno-elektrolitowych opiera się głównie na badaniach laboratoryjnych, w tym oznaczeniu stężenia elektrolitów w surowicy, gazometrii krwi tętniczej, ocenie funkcji nerek oraz badaniach obrazowych. Leczenie powinno być ukierunkowane na przyczynę zaburzenia oraz na wyrównanie nieprawidłowości w gospodarce wodno-elektrolitowej, często wymaga hospitalizacji i ścisłego monitorowania parametrów życiowych pacjenta.

Powiązane wpisy

  1. 09.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl