zaburzenie gospodarki sodowej

Zaburzenie gospodarki sodowej odnosi się do nieprawidłowości w utrzymaniu prawidłowego stężenia sodu w organizmie. Sód jest głównym kationem przestrzeni pozakomórkowej i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy wodno-elektrolitowej, funkcjonowaniu układu nerwowego oraz regulacji ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych.

Wyróżnia się dwa główne typy zaburzeń gospodarki sodowej: hiponatremię (stężenie sodu w surowicy <135 mmol/l) oraz hipernatremię (stężenie sodu >145 mmol/l). Hiponatremia może wynikać z przewodnienia, niedoboru sodu lub zaburzeń w regulacji hormonalnej (np. zespół nieadekwatnego wydzielania hormonu antydiuretycznego – SIADH). Hipernatremia najczęściej rozwija się w wyniku odwodnienia, nadmiernej podaży sodu lub zaburzeń w funkcjonowaniu układu podwzgórze-przysadka.

Diagnostyka zaburzeń gospodarki sodowej obejmuje ocenę stężenia sodu w surowicy, określenie stanu nawodnienia pacjenta, bilans płynów oraz badania dodatkowe oceniające czynność nerek, nadnerczy i przysadki. Leczenie zależy od przyczyny zaburzenia, stopnia nasilenia oraz współistniejących objawów klinicznych. W przypadku ciężkiej hiponatremii konieczne jest powolne wyrównanie stężenia sodu, aby uniknąć zespołu demielinizacji osmotycznej.

Powiązane wpisy

  1. 11.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl