zwiększenie stężenia gastryny

Zwiększenie stężenia gastryny to stan, w którym poziom hormonu peptydowego gastryny we krwi przekracza wartości referencyjne (norma zwykle poniżej 100 pg/ml). Gastryna jest produkowana głównie przez komórki G błony śluzowej antrum żołądka i dwunastnicy, a jej główną funkcją jest stymulacja wydzielania kwasu solnego przez komórki okładzinowe żołądka.

Hipergastrynemia może być fizjologiczna (po posiłku, szczególnie bogatym w białko) lub patologiczna. Do najczęstszych przyczyn patologicznego zwiększenia stężenia gastryny należą: zespół Zollingera-Ellisona (gastrinoma), przewlekłe zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka (achlorhydria), zakażenie Helicobacter pylori, długotrwała terapia inhibitorami pompy protonowej, niewydolność nerek oraz zespół krótkiego jelita.

Diagnostyka hipergastrynemi obejmuje pomiar stężenia gastryny na czczo, test z sekretyna, badania endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego z pobraniem wycinków oraz badania obrazowe (TK, MRI, scyntygrafia receptorów somatostatynowych). Przewlekłe zwiększenie stężenia gastryny prowadzi do nadmiernego wydzielania kwasu żołądkowego, co może skutkować rozwojem choroby wrzodowej, refluksu żołądkowo-przełykowego i powikłań z nimi związanych.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl