toksyczność farmakokinetyczna

Toksyczność farmakokinetyczna to zjawisko, w którym szkodliwe działanie leku wynika z zaburzeń w procesach jego wchłaniania, dystrybucji, metabolizmu lub wydalania. W przeciwieństwie do toksyczności farmakodynamicznej, która wiąże się z mechanizmem działania leku, toksyczność farmakokinetyczna jest spowodowana nieprawidłowościami w stężeniu leku w organizmie.

Najczęstszymi przyczynami toksyczności farmakokinetycznej są interakcje międzylekowe, niewydolność narządów odpowiedzialnych za metabolizm i eliminację leków (głównie wątroby i nerek), a także zmienność genetyczna w aktywności enzymów metabolizujących leki. Zjawisko to może prowadzić do kumulacji leku w organizmie, osiągania zbyt wysokich stężeń terapeutycznych i w konsekwencji do działań niepożądanych.

Szczególnie narażone na toksyczność farmakokinetyczną są grupy pacjentów z zaburzoną funkcją nerek lub wątroby, osoby starsze, pacjenci z polipragmazją oraz osoby z genetycznymi wariantami enzymów metabolizujących leki. W praktyce klinicznej monitorowanie stężeń leków o wąskim indeksie terapeutycznym pomaga zapobiegać tego typu toksyczności.

Znajomość zasad toksyczności farmakokinetycznej ma kluczowe znaczenie w farmakoterapii, pozwalając na optymalizację dawkowania leków, indywidualizację terapii i minimalizację ryzyka działań niepożądanych związanych z zaburzeniami procesów ADME (absorpcji, dystrybucji, metabolizmu i eliminacji).

Powiązane wpisy

  1. 14.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl