diuretyk zwiększający wydalanie potasu

Diuretyki zwiększające wydalanie potasu to grupa leków moczopędnych, które nasilają wydalanie potasu z moczem. Do tej grupy należą głównie diuretyki pętlowe (np. furosemid, torasemid) oraz diuretyki tiazydowe (np. hydrochlorotiazyd, indapamid). Ich mechanizm działania polega na hamowaniu wchłaniania zwrotnego sodu w nerkach, co wtórnie prowadzi do zwiększonego wydalania potasu.

Leki te są szeroko stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, obrzęków oraz w niektórych przypadkach niewydolności nerek. Ich działanie prowadzi do zmniejszenia objętości krwi krążącej, redukcji obciążenia wstępnego serca i obniżenia ciśnienia tętniczego. Efekt moczopędny pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku godzin od podania leku.

Podczas terapii diuretykami zwiększającymi wydalanie potasu konieczne jest monitorowanie stężenia elektrolitów w surowicy, szczególnie potasu, ze względu na ryzyko hipokaliemii. Niedobór potasu może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, osłabienia mięśniowego i zaparć. W przypadku długotrwałej terapii często konieczne jest równoczesne stosowanie suplementacji potasem lub łączenie z lekami oszczędzającymi potas.

Powiązane wpisy

  1. 13.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl