autoimmunologiczna niedokrwistość złośliwa

Autoimmunologiczna niedokrwistość złośliwa (pernicious anemia) to choroba autoimmunologiczna, w której organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym żołądka, produkującym czynnik wewnętrzny Castle’a, niezbędny do wchłaniania witaminy B12. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia wchłaniania kobalaminy i rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej.

Patogeneza schorzenia obejmuje powstawanie przeciwciał przeciwko komórkom okładzinowym oraz przeciwko samemu czynnikowi wewnętrznemu. Prowadzi to do zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka typu A, z postępującą atrofią, szczególnie w obrębie dna i trzonu żołądka. Niedobór witaminy B12 skutkuje zaburzeniami syntezy DNA i podziałów komórkowych, co manifestuje się nieprawidłowym dojrzewaniem linii krwiotwórczych.

Obraz kliniczny charakteryzuje się typowymi objawami niedokrwistości (bladość, osłabienie, duszność wysiłkowa), ale również objawami neurologicznymi (parestezje, zaburzenia czucia głębokiego, ataksja) oraz dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Diagnostyka obejmuje ocenę morfologii krwi (makrocytoza, hipersegmentacja neutrofili), oznaczenie poziomu witaminy B12, homocysteiny i kwasu metylomalonowego oraz wykrywanie przeciwciał przeciwko czynnikowi wewnętrznemu i komórkom okładzinowym.

Leczenie polega na suplementacji witaminy B12, najczęściej w formie iniekcji domięśniowych, początkowo częstych, następnie w schemacie podtrzymującym. Terapia musi być prowadzona do końca życia. Pacjenci wymagają regularnej kontroli hematologicznej oraz endoskopowej z uwagi na zwiększone ryzyko rozwoju raka żołądka.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl