odstawianie leku

Odstawianie leku to proces stopniowego lub nagłego zaprzestania przyjmowania substancji leczniczej. W praktyce klinicznej właściwe zakończenie farmakoterapii jest równie istotne jak jej rozpoczęcie i wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego specyfikę leku, stan pacjenta oraz potencjalne ryzyko zespołu odstawiennego.

Nagłe odstawienie niektórych leków może prowadzić do wystąpienia zespołu odstawiennego, który charakteryzuje się objawami fizycznymi i psychicznymi, takimi jak niepokój, bezsenność, drgawki, bóle głowy czy zaburzenia pracy serca. Zjawisko to dotyczy szczególnie benzodiazepin, opioidów, niektórych leków przeciwdepresyjnych, przeciwpadaczkowych oraz beta-blokerów.

Rekomendowaną metodą odstawiania wielu leków jest redukcja dawki metodą „tapering” – stopniowego zmniejszania dawki przez określony czas. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych i pozwala organizmowi na fizjologiczną adaptację do zmniejszających się stężeń leku w organizmie.

Decyzja o odstawieniu leku powinna być zawsze konsultowana z lekarzem prowadzącym, który oceni korzyści i ryzyka takiego postępowania oraz zaplanuje odpowiedni schemat redukcji dawki, uwzględniający indywidualną odpowiedź pacjenta na leczenie i jego stan kliniczny.

Powiązane wpisy

  1. 10.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl