fludeoksyglukoza 18F

Fludeoksyglukoza 18F (FDG) to radiofarmaceutyk powszechnie stosowany w pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). Jest to znakowana izotopem fluoru-18 pochodna glukozy, która zachowuje się w organizmie podobnie jak glukoza, ale ulega zatrzymaniu w komórkach po procesie fosforylacji, co umożliwia obrazowanie metabolizmu glukozy.

W diagnostyce medycznej FDG-PET wykorzystuje się głównie w onkologii do wykrywania, oceny zaawansowania oraz monitorowania odpowiedzi na leczenie nowotworów. Metoda ta opiera się na zjawisku zwiększonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych (efekt Warburga). Ponadto znajduje zastosowanie w kardiologii (do oceny żywotności mięśnia sercowego) oraz neurologii (w diagnostyce chorób neurodegeneracyjnych i padaczki).

Okres półtrwania fluoru-18 wynosi około 110 minut, co pozwala na transport radiofarmaceutyku z miejsca produkcji do ośrodków klinicznych. Po dożylnym podaniu FDG, pacjent powinien pozostać w spoczynku przez około 60 minut przed wykonaniem badania, aby umożliwić dystrybucję znacznika w tkankach i jego wychwyt przez komórki.

Powiązane wpisy

  1. 12.04.2026
  2. www.leksykon.com.pl